W TAN

O nas

Święto Tańca w Toruniu 30 kwietnia 2016 roku fot. Dawid Cichy

Święto Tańca w Toruniu
30 kwietnia 2016 roku
fot. Dawid Cichy

Kasia Kostańska

W skrócie: certyfikowany instruktor tańca, folklorystka, animator Stowarzyszenia tARTak, instruktor tańca w toruńskim Domu Muz, nauczyciel tańca w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, choreograf spektakli teatralnych, wodzirej. Szczególne miejsce w jej roztańczonym sercu zajmują niestylizowane formy tańca, oparte na prowadzeniu mężczyzny i podążaniu kobiety, mające na celu czystą zabawę okraszoną nutką zaskoczenia i ekscytacji. Jest zdania, że ciało w tańcu „gada jak najęte” i odkrywa tajemnice. Zielarka – amatorka, miłośniczka Tatr i… broszek.

Urodziła się jakiś czas temu w sercu najpiękniejszej części Mazur, w Giżycku. Już w drugiej klasie szkoły podstawowej z radością i zaangażowaniem uczęszczała na zajęcia taneczne prowadzone przez Krystynę i Justynę Rekosz. Przez myśl jej wtedy nie przeszło, że za kilka lat zwiąże się z tańcem na stałe. Lekcji wychowania fizycznego ze szczerego serca nienawidziła, dlatego rozgrzewkę prowadzi zwykle, uśmiechając się do siebie pod nosem.

Ukończyła filologię polską ze specjalnością folklorystyczną. Nie do końca wiedziała, dlaczego wybiera akurat taką ścieżkę specjalizacyjną, serce zadecydowało. I miało rację!

Wychodzi z założenia, że w życiu trzeba robić dokładnie to, co się kocha. Nie ma w nim miejsca na ucieczkę, podejmowanie nudnych zajęć, a potem wypalenie zawodowe. Szkoda życia. Jeśli nie wiesz, co kochasz, smakuj, próbuj, aż znajdziesz. Jeśli wiesz, działaj!

Jeśli chcemy dotknąć szczęścia, musimy zawalczyć o siebie. Bez masek, złagodzeń, wyprasowanych na kant spodni. Siebie prawdziwego. Z wadami, potknięciami, złośliwościami. Ale przede wszystkim z pragnieniami, które określają nas najdokładniej. I wtedy mamy szansę wrócić do siebie po długiej wędrówce.*

 

 

* Tekst „Powrócić do siebie” ukazał się w „Podaj Dalej” w grudniu 2014 roku.